Sfințirea Troiței închinată eroilor

Viața parohiei Februarie 11, 2016

În 2011, de Sfântul Mare Mucenic Pantelimon ( 27 iulie), după mari eforturi și, mai ales, cu ajutorul lui Dumnezeu, s-a sfințit biserica din parohia Agârcia. Tot până la acea dată, a fost amenajată în căminul cultural al satului casa praznicală, iar în curtea bisericii, cimitirul. Dar sunt multe alte lucruri de realizat pentru desfășurarea vieții spirituale într-o parohie. Astfel, în anul 2014, s-a luat inițiativa de a ridica o troiță în cinstea eroilor care au căzut la datorie pe aceste meleaguri. Și , după cum spune o vorbă- omul trebuie să aibă curajul de a hotărî, căci Dumnezeu va interveni în mod minunat pentru împlinirea lucrului - , toate au fost rânduite de sus încât pe data de 21 mai 2015, praznicul Înălțării Domnului ( Ziua Eroilor ) și al Sfinților Împărați Constantin și Elena, a fost sfințită troița! Aceasta, nu întâmplător,  a fost sculptată de un om deosebit ( Ticu Ungureanu din Epureni - Huși ) cu care am colaborat și mai înainte când am amenajat lângă biserică locul pentru slujba Învierii.

Așadar, slavă lui Dumnezeu că am reușit! Este normal să-ți cinstești eroii. Fără jertfa lor n-ar fi fost țara, credința, cultura, demnitatea pe care le avem astăzi. Iar troița aceasta care te întâmpină la intrarea în vatra satului este semn de apărare împotriva vrăjmașilor. Parcă s-a înnoit imaginea acestor locuri...